POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI I ATRAKCYJNOŚCI

Posted: November 14, 2014 in Uncategorized

Tę taktykę możesz wykorzystać, jeśli twoje aktywa są skromne. Pozwoli ci ona sprawić wrażenie osoby bardziej atrakcyjnej, niż mógłbyś je wywrzeć w innych okolicznościach.

Eksperymenty Walster i Hatfielda wykazały, że kobieta, której poczucie własnej wartości zostało świeżo obniżone, uznaje przedstawionego jej mężczyznę za bardziej pociągającego, niż kobieta o nienaruszonym poczuciu własnej wartości (badanie Walster, Hatfield, 1965). Oczywiście nie posuniesz się do tego, by celowo ranić kobietę, ale wiedząc, że właśnie została porzucona, możesz się spodziewać, że zrobisz na niej silniejsze wrażenie, niż gdyby jej poczucie własnej wartości było nieodmiennie wysokie. Ta zasada stoi za znanym romansem z odbicia, gdy ktoś wiąże się z nową osobą natychmiast po ustaniu wcześniejszego związku – często z kimś, z kim w „normalnych warunkach” wcale by się nie spotykał.

Inny sposób, żeby naprędce zmodyfikować ocenę własnej osoby, to podejść do wybranej osoby, jeśli znajduje się ona w towarzystwie bardziej atrakcyjnych od niej osób. Jak wynika z badań, gdy otaczają nas ludzie, którzy czują się pewniej i wyglądają lepiej od nas, jesteśmy mniej pewni siebie i swego wyglądu. Obniżone poczucie własnej wartości sprawia, że postrzegamy innych jako bardziej atrakcyjnych dekoracje do salonu .

Gdy więc osoba, na której względach ci zależy, ma gorsze samopoczucie niż miewa na ogół, bądź przyjazna i czarująca. Strzeż się jednak przy tym, by nie podpaść pod inne prawo natury ludzkiej, które mówi, że ludzie chcą tego, czego nie mogą mieć i silniej pragną tego, na co muszą zapracować. Aby nie paść ofiarą tego prawa, nie zachowuj się w sposób nadmiernie kokieteryjny. Wykaż zainteresowanie i uwagę, ale bez przesady. Działanie powyższego prawa omówimy dokładniej w dalszych rozdziałach tej części, gdy będziemy mówić o    związkach i wychodzeniu na swoje.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s