PRAWO KONTRASTU I KOJARZENIA

Posted: November 14, 2014 in Uncategorized

Kiedy chcesz wydać się komuś atrakcyjny, najlepiej zrobisz, przychodząc na pierwsze spotkanie sam albo w towarzystwie atrakcyjnej osoby przeciwnej płci. Uruchomisz w ten sposób dwa prawa psychologiczne: kontrastu i kojarzenia.

Zwykle oceniamy ludzi nie samych w sobie, lecz w zestawieniu z innymi. Wrażenie to jest szczególnie silne podczas pierwszego spotkania. Postrzegamy i oceniamy atrybuty danej osoby w porównaniu z jej towarzystwem. Potwierdziło to wiele eksperymentów. Jeden z nich wykazał, że mężczyźni, którzy świeżo oglądali modelki prezentujące kostiumy kąpielowe, oceniali inne kobiety – lub nawet własne żony – jako mniej atrakcyjne niż przed pokazem.

Tu dochodzimy do jednego z największych i często popełnianego błędu. Wiem, że nosisz w sobie skarby ducha, lecz nim ktoś będzie miał okazję, by poznać bliżej twoje bezcenne wnętrze i ulec jego urokowi, najpierw spostrzeże twoją powierzchowność. Pierwszą rzeczą, na którą zwróci uwagę, będzie twój urok i wdzięk. Więc przechyl szalę na swoją korzyść. Jeśli chcesz, żeby się tobą zainteresował, to przede wszystkim nie pojawiaj się w towarzystwie bardzo atrakcyjnej koleżanki.

Na to pierwsze (i tylko wtedy) spotkanie postaraj się też nie zjawić w towarzystwie osób wybitnie nieatrakcyjnych (bez względu na płeć). A to ze względu na prawo kojarzenia, które sprawia, że mamy skłonność, by postrzegać nowo poznanych ludzi jako grupę, a nie jako poszczególne jednostki.

Zatem, jeszcze raz, najlepiej zrobisz, zjawiając się sama albo z atrakcyjną osobą przeciwnej płci. (Powód, dla którego atrakcyjna osoba przeciwnej płci wzmoże twój urok, jest taki, że gdy różnice między członkami grupy są wyraźniejsze od podobieństw, to prawo kojarzenia działa silniej od prawa kontrastu. Inaczej mówiąc, towarzystwo przystojnego kolegi wzmoże twoją atrakcyjność, bo będziecie postrzegani jako „ogólnie atrakcyjna grupa”).

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s